Kupując żarówki, należy zwracać uwagę na wiele ich parametrów. Jak wiadomo, żarówki mają określoną moc, barwę światła, żywotność oraz oczywiście gwint lub trzonek. I właśnie gwint lub trzonek jest jednym z elementów, który decyduje o ostatecznym wyborze. Wszak musi być dopasowany do posiadanej oprawy, bo tylko w ten sposób żarówka będzie działać.

Co zatem należy wiedzieć o gwintach i trzonkach w żarówkach? Jak należy czytać, interpretować określone symbole znajdujące się na opakowaniach żarówek, aby wybrać pasujący do oprawy gwint?

Gwint E27
Mamy tutaj do czynienia z gwintem tradycyjnym, który przez dekady był stosowany w większości żarówek. Litera E została wzięta od nazwiska Edisona. Natomiast kiedy mowa 27 mówi nam o średnicy gwintu. Naturalnie jest to rozmiar podany w milimetrach. Praktycznie w większości rodzajów żarówek znajdziemy gwinty E27.

Gwint E17
Mniejszy brat żarówek z gwintem E27. Również popularny, spotykany w małych żarówkach. Po prostu E14 to żarówki z tradycyjnym, wkręcanym gwintem, w rozmiarze średnicy 14 milimetrów.

Gwint GU10
Jeżeli widzimy produkt opisany w taki sposób: żarówka led gu10 7w, to wiemy, że mamy tutaj żarówkę LED ze specjalnym gwintem. Mowa o trzonku, czyli zupełnie innym systemie mocowania, niż ma to miejsce w tradycyjnych gwintach, oznaczanych literą E. 10 oznacza nic innego, jak rozstaw nóżek trzonka. Podawany w milimetrach.

Pozostałe gwinty i trzonki
Powyższe trzonki oraz gwinty są obecnie najczęściej spotykane. Większość produkcji żarówek jest nastawiona właśnie na takie zakończenia. Możemy jednak znaleźć jeszcze innego rodzaju gwinty i żarówki. Mają one takie oznaczenia jak np. MR16 czy G9. O czym tutaj mowa? Mianowicie żarówki MR16 montowane są poprzez wcisk. Przy żarówkach z gwintem G9, spotkamy się ze specyficznym zakończeniem nóżek w rozstawie do montażu. Występują one w formie pętelek.

Posiadając taką wiedzę na temat gwintów, trzonków, nie będzie raczej większych problemów z zakupem odpowiedniej, pasującej żarówki. Przeglądając oferty sklepów z żarówkami LED, każdy będzie wiedział, czego potrzebuje.

Comments are closed.